מה זה שוק שורי VS שוק דובי ואיך זה משפיע על חיינו

שמענו לא מעט פעמים את המושגים האלה אבל מה הם אומרים באמת ואיך הם יכולים להשפיע על חיינו

נתחיל מההסיבות מדוע יש לקרוא לשוק בכינויים כאלה , אז האמת היא שהסיבות מדהימות ופשוטות למדי

בעולם ההשקעות הרחב אפיקים המונחים "שורי" ו"דובי" נוטים להישמע לעיתים קרובות אך מה זה לעזאזל ?

המונחים האלה פשוט מתארים את שוקי המניות ברמת המאקרו הרחבה ביותר ולאחר מכן נתן הכינוי המתאים – למשל אם השוק בירידה נכנה אותו שוק דובי , ואם הוא בעלייה נכנה אותו שוק שורי . 

מה הסיבה לכך שהמידע הזה מועיל לנו ? הסיבה העיקרית היא וכמשקיע, כיוון ששוק ההון הוא כוח מרכזי במרבית תיקי ההשקעות שלנו חובותינו הבסיסית היא לדעת לאן מכוון השוק. 

ה-שוק שוורי יש כמה מאפיינים בינהם : "עלייה מתמשכת במחירים". במקרה של שוק המניות, שוק שורי מציין עלייה במחירי מניות החברות. בזמנים כאלה ניתן לומר שבד"כ המשקיעים מאמינים לעתים קרובות שמגמת העלייה תימשך בטווח הארוך. בתרחיש זה, רמות התעסוקה וההכנסות גבוהות וכלכלת המדינה בדרך כלל תהייה חזקה  .

לעומת זאת, שוק דובי הוא שוק שנמצא בדעיכה. אב דעיכה משמעותית  שוק בדרך כלל אינו נחשב לשוק "דוב" אמיתי אלא אם כן הוא ירד ב-20% או יותר מהשיאים האחרונים. בשוק דובי, מחירי המניות יורדים ללא הרף. דבר המוביל למגמת ירידה שלדעת המשקיעים תימשך; אמונה זו, בתורה, מנציחה את הספירלה כלפי מטה.

במהלך שוק דובי כאשר חברות מתחילות לפטר עובדים הכלכלה מאטה והאבטלה עולה מוכר לכם תופעה כזו ? 

לסיכום כללי אצבע : 

  • שוק שורי הוא שוק שנמצא במגמת עלייה ובו הכלכלה חזקה  בעוד ששוק דובי כאשר הכלכלה נמצאת בנסיגה, ובה רוב המניות יורדות משמעותית בערכן 
  • מכיוון שקשה לתזמן את ירידות השוק רוב המשקיעים עשויים למשוך את כספם מתיקי ההשקעות שלהם  ולשבת על מזומנים עד שהמגמה תתהפך ( ז"א עד שיחזור לשוק שורי )  מה שמוביל עוד יותר להורדת המחירים של המניות וערכן . 

שאלה נפוצה מה הוא בעצם התעדוף ? 

שבירת מיתוס אין תעדוף למשקיעים מתי להיכנס/לצאת להשקעות/מההשקעות בשוק ההון זה עניין של גישה לכל אדם וסוחר. כאשר זה תואם את האסטרטגיות שלכם אז אין שום בעיה כאשר אין אסטרטגיה ואין מטרה פה מגיעים לצומת דרכים בעייתי . חשוב לזכור אי אפשר לתזמן את השוק לכן חשוב לעבוד לפי תוכנית השקעה מסודרת.

תוכן עניינים

תמיד מעודכנים

הרשמה לניוזטלר

בהרשמתך אתה מאשר לקבל תוכן שיווקי

דילוג לתוכן