מה חשוב לדעת כשבוחרים כיור?

מומחים בתחום ממליצים

 

הכיור הוא אחד המקומות הפעילים בבית, אם לא הכי משומש. אנחנו משתמשים בכיור בתדירות גבוהה יותר מכל אזור אחר במטבח. תחשבו על זה, כל דבר שקשור לאוכל ולהכנתו, עובר בכיור. כיום קיימות אין ספור אפשרויות המשלבות ביניהן גם את היופי וגם את האופי. אם אתם בתהליך בניה של ביתכם, או שיפוץ המטבח ואתם מתלבטים איזה כיור לקנות לבית. שימו לב לעצות והכללים הבאים שאספנו לכם במדריך הבא.

ראשית, ענו לעצמכם על השאלות הבאות

אילו כיורים אתם רוצים במטבח? איזה כיור מתאים לצרכים שלכם? כיור מקרמיקה, כיור מנירוסטה או בכלל כיור מחומר סינטטי? כיור בודד, כפול? התקנה שטוחה או תחתונה או בכלל כיור אינטגרלי? מגוון האפשרויות קצת מבלבל, אפשרויות הבחירה עלולות לשתק אתכם אם לא תדעו במה להתמקד ואיך לבחור.

 כל שימוש בכלי מטבח אחרים, מהסירים שבארון עד הקופסאות שבמקרר –מתחיל ונגמר באותו הכיור. כיור שייתן עבורכם מענה ראוי לכלל הצרכים והרגלי העבודה שלכם הוא גורם משמעותי שיכול להפוך את הזמן במטבח לחוויה מהנה וקלילה הרבה יותר, ובתהליך הבחירה שלו – לא כדאי להקל ראש.

איזה שימוש אתם עושים בכיור?

אם אתם למשל משתמשים במדיח כלים באופן קבוע, סביר להניח שכיור אחד עם ברז נשלף יספיק לכם לשטיפה ראשונית של הכלים לפני ההכנסה למדיח ולשטיפה של סירים גדולים.

לעומת זאת –

אם אתם רוחצים את רוב הכלים ביד, כיור מטבח שהוא כפול יעשה את העבודה הזו הרבה יותר קלה.

אם אתם מפרידים בשר וחלב אז שני כיורים נפרדים המרוחקים אחד מהשני הם גם אופציה מצוינת וטובה

ניצול מקום מקסימלי

בדקו את גודל הארון שמעליו ישב הכיור. נמדוד את רוחבו הפנימי של הארון (המרחק בין שני קירות הארון, מתחת לפני משטח העבודה). זהו הגודל הפנימי (המינימלי) של הארון שלכם.לדוגמא, אם מדדתם 63 ס”מ בין שני קירות הארון, חפשו כיור המתאים לארון 60 – תמיד נעגל את המדידה שלנו למטה.

אחזקה וניקוי 

אחד הדברים החשובים ביותר – כיור יש לתחזק ולנקות ע”מ לשמור עליו לאורך זמן. ניקיון ותחזוקה קלים ופשוטים של הכיור יגרמו לנו ליהנות מהשימוש בו ולא להשקיע זמן מיותר בטיפול בו. לא תרצו להיתקע עם כיור שנשרט בקלות, ומשאיר כתמי אוכל. בדקו את המאפיינים של הכיור-

  • מה עמידותו לכתמים, לשריטות או לפגעים אחרים.
  • מה המלצת היצרן לגבי תדירות ואופן ניקיון הכיור
  • באילו חומרי ניקוי מותר ואסור להשתמש.
  • בחירת החומר ממנו עשוי הכיור חשובה ביותר! דבר זה משפיע על אופי תחזוקת והשימוש הראוי בכיור, משפיע על נראות ועיצוב המטבח, וכמובן תלוי רבות בהעדפתנו האישית- לאיזה חומר אנו יותר מתחברים.

סוגי התקנה קיימים לכיורים

בכל כיור שתבחרו, עיקרון ההתקנה יכול להתבצע בארבע דרכים.

  • בהתקנה עליונה
  • התקנה תחתונה
  • התקנה שטוחה
  • התקנה אינטגרלית.

התקנה עליונה –  שפת הכיור עולה על גבי השיש, התקנה קלה יחסית, אך כזו שיוצרת קושי בניקוי הכיור.

התקנה תחתונה – השנייה היא התקנה תחתונה, התקנה פרקטית יותר שמאפשרת ניקוי בקלות, אך גם יקרה מורכבת יותר ויקרה יחסית.

התקנה שטוחה  בהתקנה זו הכיור מותקן בגובה משטח העבודה, כך שקל יותר לעבוד עם הכיור וקל יותר לגרוף מים לתוכו.

התקנה אינטגרלית (התקנת אפס) –  התקנה אינטגרלית, בה הכיור מותקן בגובה משטח העבודה תוך הלחמה, מה שמייעל מאוד את העבודה במטבח, אך מצריך את החלפת השיש והכיור במקרה אחד מהם ניזוק.

סוגי החומרים מהם עשויים כיורים

כיורי חרס

כיורי החרס הפופולריים ביותר והמוכרים עשויים מקרמיקה קשה מצופה בגלזורה עמידה, לכיור מראה מבריק ורענן השומר על עצמו לאורך שנים.

יתרון: כיור חזק ועמיד לאורך זמן, שומר על איכותו ועל הבקר לאורך שנים, אינו נשחק ואינו נשרט.

חסרונות: עלול להיבקעויות בכיור במקרה של מכה חזקה.

כיורי נירוסטה

כיורים אלו עמידים מאד בשחיקה, בשריטות ובשברים, וקלים לאחזקה. כיורי הנירוסטה עשויים פלדת אל-חלד העמידה בפני קורוזיה (חלודה) ובעלת עמידות בפני כימיקלים וחומרי ניקוי. לנירוסטה מראה אופייני וקל מאד להגדיר עד כמה אוהבים / לא אוהבים מראה זה. בכיורי נירוסטה מבחר דגמים גדול וכל לקוח יכול לבחור לו את הכיור העונה על צרכיו. 

יתרונות: עמידות גבוה לשחיקה, שריטות ושברים, קל לתחזוקה, מבחר דגמים גדול המאפשר התאמה מרבית.

חסרונות: רעש טפטוף ממים זורמים, כתמי אבנית.

כיור שיש מובנה

 הביקוש לקבלת גוון הכיור כגוון השיש עלה בשנים האחרונות באופן משמעותי , מכך נולד הצורך למנוע את החריץ הדק המופיע בהתקנה השטוחה, והחלו לייצר כיור הבנוי מחומר השיש עצמו ומחובר באופן אינטגרלי למשטח השיש, הכיור והמשטח נבנים ע"פ המידות בשטח.

יתרונות: מראה אחיד וחלק ללא חיבורים, גוון זהה לגוון השיש, עמידות בפני שריטות, קל לניקוי.

חסרונות: כרוך בעלויות גבוהות מאד

כיורים אקריליים 

הכיור האקרילי ידוע בפופולאריותו הרבה, בעיקר בגלל מחירו הנמוך ביחס לכיורים אחרים. הכיור האקרילי עשוי מיציקת פלסטיק מצופה בפיברגלס המספק חוזק ויציבות לכיור.

יתרונות: חומר חזק ויציב במחיר נמוך ביחס לאחרים, 

חסרונות: נשרט בקלות, מוצרים המכילים פטרולטום (נפט גולמי) יכולים להרוס את הציפוי האקרילי לאחר שימוש ממושך, אינו עמיד בחום ובשינויי טמפרטורה ע"כ הכיור מומלץ פחות לשימוש במטבחים ויותר בחדרי רחצה וכדו'.

כיורי סיליגרניט

כיורי הגרניט עשויים לרוב מ-80% גרניט ו-20% נוספים קוורץ, לחומר מראה ייחודי ומרקם יוקרתי, אך אינו עמיד בפני כתמים, הכיור חזק ביותר ועמיד בפני שינויי טמפרטורה.  וכן, פני השטח שלו מחוספסים מעט, מה שמקשה על תהליך הניקוי.

יתרונות: עמידות גבוהה בפני שינויי שטמפרטורה, עמידות בפני שריטות, מגיע במספר גוונים, טרנדי.

חסרונות: אינו עמיד בפני כתמים, מחוספס בעל מראה מעט עכור. מחיר יקר

תוכן עניינים

תמיד מעודכנים

הרשמה לניוזטלר

בהרשמתך אתה מאשר לקבל תוכן שיווקי

דילוג לתוכן